مدیریت پروژه تاریخ ثبت : 1397/06/07_10:35

پنج اشتباه بسیار رایج #مدیران_پروژه


دانش مدیریت پروژه در طول سالیان سال، با جمع آوری درس آموخته‌ها از پروژه‌های مختلف شکل گرفته اند. شما نیز برای افزودن به دانش خود، علاوه بر درس گرفتن از اشتباهات خود می‌توانید از درس‌آموخته‌های دیگران بهره بگیرید و از بروز اشتباهات جلوگیری کنید.

🔻 پنج اشتباه بسیار رایج مدیران پروژه


در دنیایی کامل تیم‌های #پروژه همیشه پروژه را در زمان مقرر، با کیفیت مطلوب و بدون هیچ چالشی به پایان می‌رسانند، اما همه می‌دانیم این اتفاق در واقعیت رخ نمی‌دهد. ما انسانیم و اشتباهات گریزناپذیر هستند. آشنایی و مطالعه #اشتباهات رایج می‌تواند به ما کمک کند تا از بروز آن‌ها جلوگیری کنیم.

▫️ از آنجایی که هر پروژه تحت تاثیر عوامل بسیار زیادی قرار می‌گیرد، اشتباهات می‌توانند علل بسیار گوناگونی داشته باشند. در ادامه چند اشتباه بسیار رایج مورد بررسی قرار میگیرد.

1️⃣ عدم شناسایی بعضی ذینفعان

نرم افزار مدیریت پروژه


همانطور که میدانیم موفقیت و پایان پروژه زمانی اعلام می‌شود که ذینفعان پروژه از آن راضی باشند. شکست در شناسایی افراد تاثیرگذار در پروژه، یکی از بدترین اشتباهاتی است که اکثر مدیران پروژه مرتکب می‌شوند و پروژه را با شکست روربرو می‌کنند.

2️⃣ #ارتباطات ضعیف
در مدیریت پروژه، ارتباطات پادشاه مطلق است. متاسفانه بسیاری از مدیران پروژه هیچگونه برنامه‌ای برای مدیریت ارتباطات خود، اعضای تیم و ذینفعان ندارند. اگر روزها از دست بروند و ارتباطات درستی میان افراد مختلف برقرار نشود، ممکن است ناگهان بازخوردهایی از کارهای انجام شده بگیرید که باورشان سخت باشد و شما و پروژه را با هزینه هایی سنگین روبرو کند. داشتن برنامه ای مشخص برای ارتباطات از بروز همچین مشکلاتی جلوگیری خواهد کرد.

3️⃣ عدم جلوگیری از خزش در محدوده و محتوا
خزش در محدوده و محتوا از مهمترین دلایل شکست پروژه هاست. اگر هر گونه خزشی در کار صورت گیرد باید فرایندی دقیق برای مواجه با آن داشته باشید. شما باید دقیقا بدانید چگونه با درخواست‌های تغییر مواجهه شوید و هر درخواست چه تغییری در برنامه زمانی، اهداف و هزینه‌های شما خواهد داشت. این اتفاق نیز زیاد رخ می‌دهد که مدیران پروژه محدود و محتوای پروژه را به خوبی نمی‌شناسند و نمی‌دانند چه تغییراتی ممکن از پروژه را از مسیر خود خارج کند.

4️⃣ غیرقابل انعطاف بودن و مقاومت در مقابل تغییرات
درگیر شدن در یک پروژه یعنی مواجعه با تغییرات روزانه. تغییراتی که از داخل و خارج پروژه اعمال می‌شوند و باید مدیریت شوند. در شرایطی پر از تغییر مدیران پروژه بدون تجربه نخواهند دانست که چه چیزی برای پروژه مناسب و چه چیزی مضر است. یک مدیر پروژه باید بتواند با شرایط پر از تغییر سازش پیدا کند و مسیر پروژه را هدایت کند.

5️⃣ انتظار بیش از حد از #نرم_افزارهای_مدیریت _پروژه
ابزارهای مدیریت پروژه مانند ماشین حساب که محاسبات را برای ما انجام می‌دهند، در نشان دادن اطلاعات و گزارش از پروژه به ما کمک خواهد کرد نه در پیشبرد پروژه. بسیاری از افراد به صرف شناخت ابزارها و روش‌های مدیریت پروژه انتظار دارند پروژه به درستی پیش رود. شما باید بدانید که چطور به اهداف پروژه برسید و با دانستن مسیر می‌توانید از نرم‌افزارها بهره بگیرید نه بیشتر.

💠 جمع بندی

دانش مدیریت پروژه در طول سالیان سال، با جمع آوری درس آموخته‌ها از پروژه‌های مختلف شکل گرفته اند. شما نیز برای افزودن به دانش خود، علاوه بر درس گرفتن از اشتباهات خود می‌توانید از درس‌آموخته‌های دیگران بهره بگیرید و از بروز اشتباهات جلوگیری کنید.

 شرکت مهندسی الکترونیک گام از شرکتهای پیشرو در ارائه راه حل های جامع و کاربردی پروژه های زیر ساختی فناوری اطلاعات و راه کارهای دسترسی آسان به سیستم های اطلاعاتی یکپارچه می باشد.  آرسس با تعریف نیازمندی ها و مشخصات انحصاری جهت هر کدام از مشاغل و صنایع مختلف ، شرکت ها ، ادارات و نهاد ها سازمان ها و ارگان های دولتی و خصوصی به طور جداگانه ، بهترین شرایط مربوطه را جهت تحقق به اهداف عالیه مهیا می سازد.سازوکارهای مبتنی‌بر مدیریت پروژه چارچوب اصلی آرسس را تشکیل می‌دهند که در آن، مجموعه‌ای کامل از ابزارهای برنامه‌ریزی و کنترل هوشمند پروژه تحت رابط گرافیکی قوی ارائه می‌گردد.


برچسب ها :

مدیریت پروژه

کلمه کلیدی :

مدیریت پروژه

نام نویسنده :مسعودیفر.الگام